بیماری های دستگاه تناسلی

زگیل

زگیل، ضایعات خوش خیم حاصل از تکثیر اپیدرم است که توسط ویروس پاپیلوم انسانی ( HPV ) ایجاد میشوند.

بیش از 151 نوع مختلف از ویروس پاپیلوم انسانی وجود دارد که محل های شایع درگیری شامل دست ها، پوست اطراف ناخن، آرنج، زانو و سطح کف پاها می باشد

عفونت از راه تماس ساده و اغلب در مکان هایی رخ می دهد که پوست دچار خراش ها یا ساییدگی های کوچک و یا سا یر آسیب ها شده است و میزان بروز آن در کودکان و بالغین جوان 11 %است

زگیل های مسطح، کف پایی و تناسلی از انواع زگیل میباشد که در این میان ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی (HPV (شایعترین عفونت و یروسی منتقله از راه جنسی در جهان است که میتواند منجر به سرطان بدخیم و یا تومورهای خوشخیم پوست و مخاط از جمله زگیل تناسلی (AGWs (شود

بیماری های دستگاه تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری های جنسی می باشد که امروزه در مردان و زنان به طور شایع دیده می شود.

زگیل تناسلی بافتی نرم و برجسته است که بر روی ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این بیماری از طریق ارتباط جنسی منتقل میشود و واگیردار است. زگیل تناسلی ممکن است باعث درد، ناراحتی و خارش شود.
در ادامه چند نکته مهم را در رابطه با زگیل تناسلی در بارداری باهم بررسی میکنیم:

زگیل های تناسلی مسئول 75 % از موارد سرطان های مهاجم تناسلی هستند HPV در سلولهای قاعدهای اپیتلیوم مستقر شده و منجر به ایجاد زگیل تناسلی میگردد

زگیل تناسلی شامل تعداد زیادی برآمدگی مجزای باریک تا پهن به رنگ صورتی کمنرگ بر روی یک صفحه زمینه ای میباشد. سطح ضایعه نرم یا مخملی و مرطوب  است و برخلاف سایر نواحی تناسلی، فاقد هیپرکراتوز است. در اکثر بیماران، تشخیص به صورت بالینی گذاشته میشود.

بیشترین رده سنی بروز زگیل تناسلی در مردان 29-25 سالگی و در زنان 24-21 سالگی است.

علیرغم پیشرفته ای صورت گرفته در درمان موثر عفونت HPV و پیشگیری از عفونت از طریق واکسن، میزان عفونت HPV در جهان نسبت به 2 دهه ی قبل افزایش چشمگیری داشته است

عوامل مستعدکننده زگیل تناسلی صورت گرفته که ازجمله آن میتوان به سن، جنس، سطح تحصیلات، نژاد، وضعیت تأهل، سن در اولین تماس جنسی، partner جنسی جدید، تعداد partner جنسی، استفاده از کاندوم، سیگار کشیدن، مصرف ضد بارداری خوراکی، مصرف الکل اشاره کرد که برخی تایید شده و برخی هنوز مورد بحث هستند.

در مبتالیان به زگیل تناسلی با انجام تست های تشخیصی در صورت وجود سرطان، در مراحل اولیه تشخیص و درمان مناسب صورت پذیرد.

زگیل تناسلی و بارداری

یکی از موارد شایع در طول دوره بارداری ابتلا به زگیل تناسلی یا HPV است.

خانم هایی که سابقه ابتلا به زگیل تناسلی دارند قبل از بارداری باید با پزشک معالج خود مشورت کنند. حتی اگر سایقه آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی را نیز داشتند حتما باید با پزشک خود درمیان بگذارند زیرا ممکن است تغییرات سلولی در دوران حاملگی بدتر شود.

مادران بارداری که سابقه ابتلا به زگیل تناسلی دارند :

معمولا درمان زگیل تناسلی یا HPV در دوران بارداری تا بعد از زایمان به تاخیر میوفتد ، ولی اگر اندازه زگیل ها به قدری بزرگ باشد که سبب انسداد واژن گردند ، بایستی آنها را قبل از زایمان خارج کرد .

 • اینکه زگیل تناسلی سبب سقط ، زایمان زودرس و یا سایر اختلالات در دوران حاملگی شود هنوز به اثبات نرسیده است .
 • خطر انتقال ویروس به نوزاد وجود دارد ولی این احتمال خیلی کم است .
 • اگر خانمی دارای نوع خطرناک ویروس باشد (که عامل ایجاد سرطان دهانه رحم است ) در طول دوران حاملگی از نظر تغییرات در سلول های دهانه رحم باید از نزدیک تحت نظر پزشک باشد.
 • تغییرات هورمونی میتواند سبب بزرگ شدن و افزایش تعداد زگیل‌ها شود .
 • گاهی اوقات این زگیل ها ممکن است شروع به خون ریزی کنند .

زگیل تناسلی و زایمان:

خطرانتقال ویروس hpv به نوزاد حین زایمان بسیار اندک است . اگر حتی ویروس وارد بدن نوزاد شود ، بدن نوزاد معمولا ویروس را دفع خواهد کرد .در بسیاری از موارد نوزادانی که از مادرمبتلا به زگیل تناسلی به دنیا می آیند ، دارای عوارض مربوط به زگیل تناسلی نیستند.

خیلی به ندرت نوزاد مبتلا به زگیل در ناحیه حلق می شود . اما باید توجه داشت که این حالت خطرناک است و به آن زگیل تنفسی گفته می شود که سبب انسداد راه های هوایی نوزاد می شود و معمولا برای درمان آن نیاز به لیزر درمانی است .

طبیعی یا سزارین ؟

هنوز بر سر اینکه اینگونه مادران بجای زایمان طبیعی ،سزارین شوند توافق همگانی وجود ندارد . ولی عده ای از پزشکان معتقد هستند که برای جلوگیری از تماس نوزاد با زگیل های ناحیه تناسلی بهتر است اینگونه مادران سزارین شوند.

موارد بسیار مهم

ضایعات زگیل مانند منشا پخش ویروس هستند بنابراین باید همه آنها به یک روش مطمئن از بین برده شوند .

ضایعاتی که در سطح پوست اندازه متناسب دارند قابل رویت هستند ولی زگیل‌هایی با خصوصیات زیر نه برای پزشک و نه برای بیمار قابل رویت نخواهد بود :

 • زگیل بسیار ریز باشد که جهت رویت آن به بزرگنمایی است.
 • زگیل هم در مرد هم در زن داخل مجرای ادرار باشد .
 • زگیل در داخل واژن باشد
 • زگیل در محل ورودی مقعد باشد
 • زگیل در چین و چروک کشاله ران و چین های پوستی باشد
 • وجود زگیل غیر قابل رویت در اطراف دهان در فردیکه رابطه جنسی دهانی داشته است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!