آزمایش های غربالگری

آزمایش های غربالگری

آزمایش خون اولیه :  3ماهه ی اول

در طول سه ماهه اول، پزشک شما می‌تواند دو نوع آزمایش خون به نام آزمایش غربالگری متوالی و غربالگری یکپارچه را سفارش دهد. این آزمایش‌ها برای اندازه گیری برخی از مواد در خون شما استفاده می‌شوند، یعنی پروتئین پلاسما A مرتبط با بارداری و هورمونی به نام گنادوتروپین کوریونی انسانی. سطوح غیر طبیعی هر دو به این معنی است که خطر ناهنجاری کروموزومی بیشتر است.

در اولین ویزیت قبل از زایمان، ممکن است خون شما آزمایش شود تا مشخص شود آیا شما در برابر سرخجه ایمن شده‌اید یا خیر. سیفلیس، هپاتیت B و HIV نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند. خون شما نیز احتمالاً برای کم خونی بررسی می‌شود.

آزمایش خون نیز برای بررسی گروه خونی و فاکتور Rh مورد استفاده قرار می‌گیرد که تعیین کننده سازگاری Rh شما با نوزاد در حال رشد است. شما ممکن است Rh مثبت یا Rh منفی باشید. اکثر افراد دارای Rh مثبت هستند. اما اگر شما Rh منفی باشید، بدن شما آنتی بادی‌هایی تولید می‌کند که بر هر حاملگی بعدی تأثیر می‌گذارد.

هنگامی که ناسازگاری Rh وجود داشته باشد، به اکثر زنان در هفته 28 و چند روز پس از زایمان، گلوبولین ایمنی Rh تزریق می‌شود. ناسازگاری در صورتی رخ می‌دهد که زن Rh منفی و نوزادش Rh مثبت باشد. اگر زن Rh منفی و نوزادش مثبت باشد، به تزریق نیاز دارد. اگر نوزاد Rh منفی باشد، تزریق لازم نیست. لازم است به خاطر بسپارید که هیچ روش غیرتهاجمی برای تعیین گروه خونی نوزاد تا بعد از تولد وجود ندارد.

آزمایش خون : 3ماهه ی دوم

آزمایش خون یکی از بخش‌های ثابت انواع غربالگری بارداری است. این آزمایش در سه ماهه دوم نیز انجام می‌شود و می‌تواند به پزشک شما در مورد افزایش خطر حمل نوزاد مبتلا به سندرم داون، نقص لوله عصبی و ناهنجاری‌های دیواره شکم کمک کند. این آزمایش خون چهار پروتئین جنین را نیز اندازه‌گیری می‌کند.

اگر مراقبت‌های دوران بارداری را برای دریافت غربالگری یکپارچه سرم یا غربالگری یکپارچه متوالی بسیار دیر شروع کنید، معمولاً یک غربالگری چهارگانه انجام می‌شود. در این غربالگری احتمال تشخیص سندرم داون و سایر موارد نسبت به آزمایش غربالگری متوالی یا غربالگری یکپارچه پایین‌تر است.

غربالگری استرپتوکوک گروه : 3ماهه ی سوم

استرپتوکوک گروهB (GBS) نوعی باکتری است که می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های جدی در زنان باردار و نوزادان شود. GBS اغلب در مناطق زیر در زنان سالم یافت می‌شود:

  • دهان
  • گلو
  • قسمت پایین روده
  • واژن

GBS در واژن به طور کلی صرف نظر از باردار بودن شما برای شما مضر نیست. با این حال، این می‌تواند برای نوزاد تازه متولد شده که از طریق واژن (زایمان طبیعی) متولد می‌شود و هنوز سیستم ایمنی قوی ندارد، مضر باشد. GBS می‌تواند باعث عفونت‌های جدی در نوزادانی شود که در هنگام تولد در معرض خطر قرار می‌گیرند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!