Ultrasound of the uterus

سونوگرافی رحم و ضمائم  برای تشخیص بیماری‌های زنان

نوع دیگر از سونوگرافی رحم، سونوگرافی است که برای تشخیص بیماری های زنانه مورد استفاده قرار می گیرد این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

پولیپ رحم:

پولیپ به طور معمول در دیواره ی رحم یا آندومتر ایجاد می شود و ممکن است باعث خونریزی شدید و یا لکه بینی شود.

پولیپ ها معمولا مشکل خاصی بوجود نمی آورند و در اکثر موارد قابل درمان هستند.

فیبروم:

فیبروم ها تومورهای خوش خیمی هستند که در بافت عضلات رحم بوجود می آیند و به مرور زمان باعث درد و فشاردر لگن و بهم ریختگی قاعدگی می شوند.

کیست تخمدان:

کیست ها شبیه به کیسه های پر از مایع هستند که در صورت کوچک بودن خود به خود از بین می روند اما در صورتی که بزرگ شوند باعث ایجاد یکسری علائم می شوند و باید حتما درمان شوند.

یکی از رایج ترین مزیت‌هایی که دستگاه سونوگرافی دارد پی بردن به کیست تخمدان می‌باشد، کیست از جمع شدن مایعی در درون تخمدان تشکیل می شود که به وسیله جدار نازک در بر گرفته شده است

در طول تخمک گذاری یک تخمک رشد می کند اما قادر به این نمی باشد که پاره شود و تخمک را آزاد کند . مایع فولیکول با این که می بایستی جذب شود در درون فولیکول باقی می ماند و یک کیست فولیکولار را تشکیل می دهد . نوع دیگری از کیست فونکسیونل تخمدان کورپوس لوتئوم می باشد و هنگامی متشکل می شود که فولیکول مملو از خون می شود.

کیست های ساده دارای دیواره نازک هستند و به شکل یک حباب سیاه بزرگ مشاهده می شوند . گسترش کیست های فولیکولار در خانم هایی که مشکل ناباروری دارند به دلیل استفاده از داروهایی مانند کلومیفن جهت تخمک گذاری بیشتر می شود . کیست های فونکسیول تخمدان اصولا در مدت زمان دو ماه بدون هیچگونه درمانی از بین می روند .

تنبلی تخمدان:

این اختلال هم معمولا خود را با یکسری علائم مانند قاعدگی نامنظم، جوش و آکنه و افزایش وزن خود را نمایان می سازد.

آندومتریوز:

 این وضعیت باعث بروز درد وایجاد مشکل در باروری فرد می شود که برای تشخیص آن بایستی از سونوگرافی واژینال استفاده کرد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!